Başarılı olmanızın en önemli yolu, kendinizi sürekli olarak geliştirmenizdir. Bunu tıpkı olimpiyatlara hazırlanmak gibi düşünebilirsiniz. Kendinizi bir olimpiyat sporcusunun geliştirdiği gibi geliştirmenin kanıtlanmış yedi yoluna hep beraber bakalım…

KENDİNİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRMENİN 7 YOLU

Sürekli gelişim nasıl sağlanır?

Başarılı olmanızın en önemli yolu, kendinizi sürekli olarak geliştirmenizdir. Kendinizi geliştirmeniz, yüksek başarı sağlayan insanlarda çok bulunan, kişinin kendisine güvenmesi olarak adlandırılan duyguyu artıracaktır. Kendinizi geliştirmek, evinizi temizlemeye benzer, evinizi temizlemeyi bırakırsanız her taraf toz kir içinde kaldığı gibi, gelişmek için çaba göstermezseniz körelirsiniz. İstediğiniz başarıya ulaşmak için, var olan yeteneklerinizi ortaya çıkartıp geliştirmelisiniz.

Yetenek, performansınızı geliştiren; ilişkileriniz, becerikliliğiniz, süreç, sistemler veya bir konu hakkındaki bilginiz gibi herhangi bir şey olabilir.

Olimpiyat sporcuları, gelişimine yönelik yapılan sürekli çalışmanın ve var olan yeteneğin ortaya en in iyi şekilde kullanılmasının birer örnekleridir.

Kendinizi bir olimpiyat sporcusunun geliştirdiği gibi geliştirmenin kanıtlanmış sekiz yoluna hep beraber bakalım.

1. Performansınız Hakkında Geri Bildirim İsteyin

Kendinizi geliştirmek için yaptığınız çalışmalar hakkında, etrafınızdakilerden hatta hiç tanımadıklarınızdan hakkınızda yorum isteyin. Bazen, alacağınız yorumlar canınızı sıksa da gerçekler ile yüzleşmekten korkmayın. Hakkınızdaki olumsuz yorumlar sizi daha da motive etsin ve olumsuz yorumları olumluya çevirmek için daha fazla çalışın. Hakaret içermediği sürece her türlü yorumu dikkate alın.

2. Küçük Adımlar Atın

Roma bir günde inşa edilmedi, aynı şekilde gelişimininiz de bir günde olmaz. Başlangıç olarak, yeni bir beceri, yeni bir araç veya yeni bir bilgi alanı ile başlayın. Bunu da alışkanlık haline gelene kadar kullanın. Alışkanlığınız oluştuğu zaman gelişim kendi kendine ilerleyecektir.

3. Konuştuğunuzdan Çok Dinleyin

Mark Twain’in ne dediğini unutmayınız, “Dinlemekten çok konuşmamız gerekseydi iki ağızımız ve bir kulağımız olurdu.” Dinlediğiniz zaman öğrenirsiniz ve diğer insanlara gözüken zayıf noktalarınıza önlem alırsınız. Bir organizasyonda, pozisyonunuz yükseldikçe daha çok dinlemelisiniz.

4. Bir Kere Oluşturun ve Her Zaman Kullanın

Yapacağınız bir iş, sık yaptığınız bir rutin ise, (biraz basit bir örnek olsa da mailinizdeki imzanızı otomatiğe bağlamak gibi) hem zamandan kazanmak hem de uzun süreli tutarlılığınızı artırmak için, bir kontrol listesi, form veya şablon oluşturunuz. Kısacası rutinleri otomatiğe bağlama veya basitleştirmeyi denemeniz yararınıza olacaktır.

5. Yaptığınız İşte İzlediğiniz Yolu İyi Analiz Edin

Her işi bitirdikten sonra kendinize “Neyi Durdurayım, Başlatayım ve Tutayım” sorusunu sorunuz. İzlediğinizin yolun analizi; iyi geçmeyen kısımları tanımlayın, yapmadığınız ama yardımcı olacak şeyleri belirleyin ve işinize yarayan şeyleri belirleyin. Bir başka seferde, analiziniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Performansınızı durmadan geliştirmek, yeteneklerinizin gelişmesi için çok iyi bir yoldur, iyiyi mükemmele çevirir.

6. Doğru Soruları Sorun

Sorularınıza(kendinize sorduğunuz veya diğer insanlara sorduğunuz) verilen cevapları değiştirmenin en hızlı yolu, sorduğunuz soruyu değiştirmektir. Bir hususta yardım alabilmek için, ilk önce neye ihtiyacınız olduğunu çok iyi tespit edip, diğerlerine sormanız gerekir. Doğru soruyu sormak, her zaman daha iyi cevap almanıza neden olur.

7. Kararlı Olun

Aldığınız kararların arkasında durun. Kararınızın mükemmel olmaması sizi etkilemesin. Unutmayın iyi kararlar, tecrübelerden gelir ve kötü kararlardan da çok tecrübe kazanırsınız. Yine de tecrübe olur diye bile bile kötü karar almamak gerekir.

Sizde bugün başlayın, gidin ve kendi altın madalyanızı kazanın!

Ceviri: LifehackTR.com
Çevirmen: Timur James Tanurhan

Kaynak: http://Inc.com

Share.

Leave A Reply